Sibirski haski (Sibirski husky)
Neodvisni umetniki pobega
Sibirski haski (Sibirski husky) je srednje velika pasma in odličen delovni pes. Ta aktivna in odporna pasma lahko zaradi debele dvojne dlake prenese temperature −50 do −60 °C.
Država izvora: | Sibirija |
Klasifikacija FCI: | Skupina 5 Špici in primitivni psi, razdelek 1 Nordijski vlečni psi #270 |
Značaj: | inteligenten, pozoren, rad se zadržuje na prostem, prijazen, nežen |
Barve: | bela, črna, večbarvna, bela barva z madeži druge barve, črna in rjava, bela barva in večje površine druge barve, svetlejši odtenek na korenu dlake in temnejši na konici, bakrena, črna in bela, siva, srebrnkasta, rjava, rdeča |
Teža: | samice: 16–23 kg, moški: 20–27 kg |
Višina: | samice: 50–56 cm, Moški: 54–60 cm |
Pričakovana življenjska doba: | od 12 do 15 let |
Kužki sibirskega haskija
Sibirski haskiji so samostojna in svojeglava pasma psov. Haskiji so tropni psi, zato je njihovo dresiranje težavno. Ti psi lahko izpodbijajo vodstvo lastnika in zaradi tega jih nikoli ne smete obravnavati kot sebi enake. Sibirski haskiji so lahko precej agresivni pri svojih poizkusih za prevzem vodenja, zato je vzpostavitev hierarhije že takoj na začetku ključnega pomena za nadaljnje usposabljanje. Haskiji imajo naravne vedenjske lastnosti, ki so precej uničevalne. Vzpostavitev močnega vodilnega položaja vam bo omogočila, da svojega psa izurite tako, da se ne bo vedel neprimerno oz. grizel, žvečil ali kopal. Vedno nagrajujte dobro vedenje in disciplinirajte svojega psa z omejevanjem priboljškov – ne dajte mu tega, kar želi, razen če vas uboga. Svojemu psu postavite razna pravila in bodite zelo dosledni pri njihovem upoštevanju. Svojemu psu vedno zagotovite zdravo in uravnoteženo prehrano – Husse Valp Plus bo odlična izbira za zelo živahnega psa, kakršen je haski.
Prehrana sibirskih haskijev
Sibirski haskiji povečini že sami precej dobro nadzorujejo količino zaužite hrane oz. svoj vnos kalorij. Vendar to ne pomeni, da se ta pasma ne more prenažirati. Haskiji so nagnjeni k hitremu pridobivanju teže, zato je za njih precejšen izziv, da se ponovno vrnejo na svojo zdravo težo. Predebeli haskiji imajo običajno krajšo življenjsko dobo, zato potrebujejo uravnoteženo prehrano in primerno količino telesne vadbe. Kot pasma so sibirski haskiji trmasti in individualistični in zaradi tega so lahko zelo izbirčni pri tem, kar jedo. Haski se lahko odloči, da nečesa ne bo jedel, ker je dolgočasno jesti isto stvar ves čas. Neomejeno hranjenje haskijev kljub temu ni najboljša praksa. Glede na vse to ne smete nenadoma zamenjati prehrane svojega psa. Priporočljivo je, da se nova hrana postopoma uvaja, da se prebavni sistem prilagodi novi sestavi hranil. Priporočamo Hussejevo linijo izdelkov brez žitaric (Opus Farm ali Opus Ocean), saj so to izdelki z najboljšim okusom.
Podroben opis sibirskega haskija
Sibirski haskiji so pasma psov srednje velikosti, ki pripadajo genetski družini špicev. Imajo značilne oznake in so po videzu zelo podobni večjemu velikosti aljaškemu malamutu.
Izvor
Sibirske haskije je prvotno vzredilo ljudstvo Chukchi v vzhodni Sibiriji, uporabljali pa so se za vlečenje sanke in kot spremljevalni psi za svoje družine. Podnebne spremembe so ljudstvo Chukchi prisilile, da so razširili svoje lovišče, zato so potrebovali odporne vlečne pse, ki so bili sposobni vleči sani čez ogromna zamrznjena prostranstva, pri temperaturah do -60 °C. Leta 1908 so haskije pripeljali na Aljasko za dirkanje s sanmi in pasma je hitro pridobila svojo priljubljenost.
Leta 1925 so sibirski haskiji, ki jih je vodil Leonhard Seppala, v štafetnem teku pretekli 658 milj v samo petih dneh in pol, ko so prinesli rešilni serum proti epidemiji davice v Nome na Aljaski.
Videz
Po svojem videzu imajo sibirski haskiji imajo veliko skupnega z večjimi aljaškimi malamuti. Mandljaste oči haskijev so običajno modre ali rjave, lahko pa je ena modra, druga pa rjava. Haskiji imajo dvojno dlako, ki jim omogoča prenašati izjemno hladno podnebje, poleti pa jih hladi. Ta pasma ima lahko različne barve, kot tudi vzorce, vendar so ena od značilnosti te pasme obrazne oznake in bele tace. Sibirski haskiji imajo koničasta in pokončna ušesa in košat rep, ki ga pogosto uporabljajo za pokrivanje smrčka med spanjem.
Vedenje
Sibirski haskiji so razvpiti, ker jih je težko trenirati in potrebujejo odločnega lastnika, ki lahko zase vzpostavi položaj vodje. Haskiji imajo močan plenilski nagon, zato jih je treba zdresirati za ustrezno vedenje v bližini majhnih živali. Brez ustrezne pozornosti in vadbe lahko pri tej pasmi pride do uničevalnega vedenja, kot je žvečenje, kopanje ali grizenje. Sibirski haskiji so znani po tem, da so osupljivi umetniki pobega, saj se lahko pregrizejo skozi ograjo, kopljejo pod njo ali skočijo čez njo. Haskiji ne lajajo, ampak zavijajo. Kljub tem posebnostim so haskiji primerni za druženje z otroki, saj so jih prvotni rejci vzgajali v družinskem okolju.
Zahteve
Haskiji imajo veliko potrebo po telesni vadbi in so lahko precej energični tudi v zaprtih prostorih. Zagotavljanje ustrezne količine gibanja lahko prepreči njihovo uničevalno vedenje. Debel dvojni kožuh je potrebno krtačiti vsak teden. Potrebujejo pogosto druženje z ljudmi in drugimi psi, saj je pri tej pasmi močno izražena potreba po pripadnosti tropu. Ker so se haskiji skozi zgodovino lahko prosto potepali, jih je nujno potrebno imeti na povodcu ali na ograjenem dvorišču. Ograja za to pasmo mora biti visoka, ker so haskiji znani po skokih čez ovire visoke kar 2,4 metra.
Vsakdanja nega
Za to posebej energično in aktivno pasmo je potrebna dobra vadba, tako fizična kot umska. Sibirski haski lahko postane uničevalen, če mu je dolgčas, zato lahko z daljšim časom za igranje lahko preprečite takšno vedenje. Haskiji veljajo za posebej čisto pasmo psov – neprijeten vonj pri njih ni težava, zato bodo 2-3 kopeli na leto več kot dovolj.