Pomeranec
Ljubljenec mnogih kraljev v zgodovini
Pomeranec je pasma majhnih psov tipa špica, ki izhaja iz večjega nemškega špica. Ta pasma je postala priljubljena zaradi številnih kraljevskih lastnikov v zgodovini.
Država izvora: | Poljska in Nemčija (Pomeranija) |
Klasifikacija FCI: | Skupina 5 Špici in primitivni psi, razdelek 4 Evropski špic #97e |
Značaj: | prijazen, igriv, pozoren, živahen, ekstrovertiran |
Barve: | bela, črna, oranžna, smetanasta |
Teža: | samice: 1,4 do 3,2 kg, samci: 1,4 do 3,2 kg |
Višina: | samice: 18 do 30 cm, samci: 18-30 cm |
Pričakovana življenjska doba: | od 12 do 16 let |
Kužki pomeranca
Čeprav so Pomeranci na splošno prijazna pasma psov, so včasih lahko agresivni do drugih psov ali ljudi. Ta pozorna pasma psov se povsem zaveda sprememb v okolju in pogosto lajajo zaradi njih. Pomeranci so tudi nekoliko ozemeljski in lahko lajajo na katerikoli zunanji hrup. Zaradi teh dveh vedenj lahko pri njih pride do pretiranega lajanja, zato je priporočljivo, da se osredotočite nanje med treningom kužka pomeranca. Pomeranci so radi v središču pozornosti, zato bi morali biti dobro zdresirani in ustrezno socializirani. V nasprotnem primeru lahko postanejo dominantni in trmasti. Mnogi lastniki pomerancev ne verjamejo, da je treba pridobiti spoštovanje tako majhnega psa, ampak pomeranec lahko postane ukazovalen do svojega lastnika, če ga ne dojemajo kot vodjo tropa. Kot majhna pasma imajo pomeranci manjše mehurje, zato urinirajo pogosteje kot drugi psi. Kužki pomeranca potrebovujejo več pozornosti za navajanje na opravljanje potrebe na določenem mestu. Pomeranci so precej energična pasma psov, zato bo prehrana z višjo vsebnostjo maščob in beljakovin vašemu kužku zagotovila pravilen razvoj in rast. Najbolj priporočljiva hrana za njih je Valp Mini iz Hussejeve palete izdelkov.
Prehrana pomerancev
Pomeranci so običajno precej živahni in zaradi tega precej hitro izgubljajo težo, zato je za njih priporočljiva prehrana z visoko vsebnostjo maščob in beljakovin. Optimal Mini iz Hussejeve palete bi moral zadoščati za vse prehranske potrebe te pasme. Starejši pomeranci so podvrženi zobni gnilobi in posledično izgubi zob, zato je prehod na mokro pasjo hrano (zlasti Pate iz Hussejeve linije izdelkov) lahko koristen za to pasmo psov. Pri pomerancih lahko pride do različnih kožnih težav, ki jih lahko ublaži prehrana ali dodatki s pravilnim razmerjem omega-3 in omega-6 maščobnih kislin (kot Husse Laxolja).
VALP MINI | Suha hrana za kužke in doječe psičke majhnih pasem
SENSITIVE OCEAN CARE MII | Hipoalergena suha hrana za pse malih pasem
Podroben opis pomeranca
Pomeranci so majhna pasma otrok iz genetske družine špicev. Ta pasma naj bi povprečnih imela eno najmanjših legel, z ne več kot 3 kužki na leglo.
Izvor
Predniki današnjega pomeranca so bili večji delovni psi tipa špic. Prvotno jih je v Anglijo leta 1767 pripeljala kraljica Charlotte, manjšo pasmo pa je kasneje popularizirala kraljica Viktorija. Njen še posebej majhen pomeranec je tehtal približno 5,4 kg, kar je hitro ustvarilo povpraševanje po majhnih pomerancih, kot jih poznamo danes. V času vladanja kraljice Viktorije naj bi se velikost pasme pomerancev zmanjšala za 50 %. Med kraljevskimi lastniki pomerancev v tem časovnem obdobju sta bila Napoleon I. in angleški kralj George IV. Od treh psov, ki so leta 1912 preživeli potop Titanika, sta bila dva pomeranca.
Videz
Pomeranci so majhni, kompaktni in robustni majhni psi s puhasto in teksturirano dvojno dlako. Njihova tvori značilne naborke na vratu. Višina pomerancev je običajno okoli 20–36 cm. Ta pasma ima puhast rep, ki je postavljen visoko na zadnjimi. Njihov obraz je podoben lisičjemu, kar je uradni tip, ki ustreza pasemskemu standardu. Pomeranci imajo majhna trikotna ušesa, ki stojijo naravnost navzgor. Kožuh te pasme je lahko v veliko različnih barvah, vključno z belo, črno, rjavo, rdečo, oranžno, smetanasto, modro, črne dlake s svetlejšimi koreni in katero koli kombinacijo teh barv.
Vedenje
Pomeranci so prijazna in živahna pasma psov. Obožujejo vso pozornost, ki so jo deležni. Ta pasma je nagnjena k dolgočasenju in ločitveni anksioznosti, kar lahko privede do nekaterih nezaželenih vedenj, če niso pravilno zdresirani. Kadar vas ni v bližini psa, da bi se igrali z njim, mu morate zagotoviti dovolj drugih dražljajev v obliki igračk. Pomeranci lahko pokažejo nekaj agresivnosti do drugih psov in ljudi in so lahko nekoliko ozemeljski. Dobro se odzivajo na učenje, s katerim je mogoče odpraviti veliko pomanjkljivosti te pasme.
Zahteve
Pomerancev nikoli ne smemo pustiti samih predolgo, saj lahko trpijo zaradi ločitvene anksioznosti. Ta pasma je precej aktivna, vendar ne zahteva intenzivne vadbe. Zadostuje 20 do 30 minut hoje na dan. Ker imajo pomeranci debel kožuh, je pomembno preprečijo njihovo pregrevanje. V poletnih mesecih se zato ne smejo zadrževati na neposredni sončni svetlobi, obenem pa morate poskrbeti, da bo vaš pes popil veliko vode, preden skupaj odideta na sprehod.
Vsakdanja nega
Pomeranci imajo debelo, dvojno dlako, ki jo je potrebno negovati vsak dan. Poleg tega je treba dlako pri psih te pasme striči vsakih 1 do 2 meseca. V obdobju povečanega izpadanja dlake, se lahko ta hitro zaplete, zato krtačite previdno. Pri tem so lahko uporabni nekateri izdelki za razmrševanje dlake hišnih ljubljenčkov, npr. Hussejev razpršilec Husse Pet Care Spray, ki olajša negovanje zapletene in zavozlane dlake. Pomerancem je treba pogosto čistiti oči in zobe ter preverjati ušesa vsakih 6 tednov. Za to pasmo se priporočajo mesečne kopeli. Pomeranca vedno krtačite pred kopanjem.