Nemški ovčar
Inteligenten in ubogljiv, primeren za številna dela
Nemški ovčar je srednje velika do velika pasma psov, ki izvira iz Nemčije. Nemški ovčarji se uporabljajo za številna dela, od igralstva do služenja v vojski. Nemški ovčarji so zelo primerni za sodelovanje v šovih, preizkusih itd.
Država izvora: |
Nemčija |
Klasifikacija FCI: |
Skupina 1 pastirski psi, razdelek 1 ovčarji #166 #166a (dolgodlaki) #166b (kratkodlaki) |
Značaj: |
ubogljiv, inteligenten, pozoren, radoveden, zvest, zanesljiv, pazljiv, pogumen |
Barve: |
črna, črna in rjava, črna in rjavkasta na korenu dlak, rdečkasta in črna, siva, črna in srebrna |
Teža: |
samci: 30–40 kg, samice: 22–32 kg |
Višina: |
samci: 60–65 cm, samice: 55–60 cm |
Življenjska doba: |
od 9 do 13 let |
Kužki nemškega ovčarja
Nemški ovčarji so čredne živali. Potrebujejo strogega gospodarja, ki jih bo vodil. Nemški ovčar je družabna žival, zato ga je nujno potrebno socializirati za pravilno vedenje do drugih živali in ljudi. Vsak ukaz dajte zgolj enkrat in bodite dosledni pri svojih dejanjih. Nagradite dobra vedenja in bodite potrpežljivi s svojim psom. Svojemu psu zagotovite ustrezno umsko in fizično spodbudo, da zagotovite njegov njegov zdrav razvoj. Nemški ovčarji so genetsko nagnjeni k displaziji kolkov – ortopedskemu stanju, do katerega pride zaradi nenormalnega razvoja kolčnega sklepa. To lahko povzroča bolečino, vnetje in celo osteoartritis kolkov. To stanje je mogoče preprečiti z omejevanjem skakanja ter intenzivnosti treninga, kot tudi z zdravo prehrano kužkov. Najbolje je izbrati suho hrano z glukozaminom in kondroitinom za to pasmo – Valp Maxi je najboljša izbira.
Prehrana nemškega ovčarja
Nemški ovčarji so podvrženi številnim težavam s kostmi, zato je uravnotežena prehrana bistvena za zagotavljanje ustrezne rasti in zdravja živali. Nemški ovčarji potrebujejo prehrano, ki je primerna za velike pasme psov (npr. Optimal Giant iz Hussejeve palete izdelkov), a je pri tem potrebno nadzorovati njihove potrebe po energiji v vseh fazah rasti. Ravni kalcija in fosforja morajo biti pravilno uravnotežene, saj zelo vplivajo na skelet. Dodatek maščobnih kislin omega-3 in omega-6 lahko pomaga zmanjšati simptome osteoartritisa pri nemških ovčarjih. Dodatki z glukozaminom in kondroitinom so lahko koristni za preprečevanje ali lajšanje težav s kostmi pri tej pasmi (Artro Plus iz naše linije izdelkov).
Podroben opis nemškega ovčarja
Nemški ovčar je razvrščen kot srednje velik do velik pes. Pri tej pasmi je standardna plečna višina okoli 60 cm. Nemški ovčarji so močni in mišičasti in običajno daljši kot višji. Ti močni in inteligentni psi so lahko pomočniki za invalide ali policijski in vojaški psi.
Izvor
Nemški ovčar je bil v zgodnjem 19. stoletju vzrejen kot pastirski pes, ki se je uporabljal po vsej Nemčiji. Za vzrejo modernega nemškega ovčarja leta 1899 je bilo uporabljenih več evropskih pastirskih psov. Uporabljali so jih nemški vojaki in tako so postali priljubljeni po vsej Evropi. Po koncu prve svetovne vojne je bila ta pasma deležna mednarodnega priznanja.
Videz
Ta pasma ima dolg gobec, črn nos in močne čeljusti. Ušesa so velika, koničasta in povsem pokončna. Nemški ovčar ima dolg vrat in košat dolg rep. Dlaka je gosta, z debelo podlanko. Dlaka je lahko srednje dolga ali dolga, saj sta za to pasmo sprejemljivi obe različici. Običajne barvne kombinacije so črna in rjava ali črna in rdečkasta. Večina barvnih različic vključuje črno masko.
Vedenje
Nemški ovčar je pasma, za katero je značilna inteligentnost. Ta pasma se je pripravljena učiti in ima močno potrebo po usmeritvi in cilju. Nemški ovčar je radoveden, a obenem zadržan do tujcev, zato je idealen za psa čuvaja. Ker je zvest in družaben, lahko postane preveč zaščitniški do svojega ozemlja in lastnika, če ga kot kužka ne socializirate pravilno. Zaradi svoje ubogljivosti je nemški ovčar zelo primeren za učenje spretnosti in urjenje, zato je odličen delovni pes.
Zahteve
Ker je bila pasma nemških ovčarjev vzrejena za delovne pse, potrebujejo ti psi veliko telesne stimulacije. Nemški ovčarji so nagnjeni k različnim težavam s kostmi, zato se je potrebno izogibati pretiranemu skakanju. Ustrezna prehrana je ključni dejavnik za zagotavljanje zdravja psov te pasme.
Vsakdanja nega
Gosto dlako nemškega ovčarja je potrebno krtačiti vsaj dvakrat na teden, v obdobju povečanega izpadanja dlak spomladi in jeseni pa vsak dan. To bo zmanjšalo izpadanje in morebitno zapletanje dlak. v toplejših mesecih redno preverjajte, če ima vaš pes bolhe ali klope. Tako kot velja za večino pasem psov tudi nemškega ovčarja ni potrebno kopati več kot nekajkrat na leto. Ker ima ta pasma še posebej debelo dlako, lahko njihovo sušenje traja več ur. Nikoli ne krtačite psa, ko je moker.