Jazbečar
Jazbečar je svoje ime dobil, ker se je uporabljal za lov na jazbece
Jazbečar je majhen pes z zelo izrazito obliko telesa. Zaradi kratkih nog in dolgega trupa je ta pasma psov res nekaj posebnega. Kužki jazbečarja so lahko nekoliko svojeglavi in bodo uporabili svojo inteligenco, da dobijo, kar želijo.
Dežela izvora: |
Nemčija |
Klasifikacija FCI: |
Skupina IV, razdelek 1, Jazbečarji |
Značaj: |
igriv, pameten, trmast, predan, aktiven, pogumen |
Barva: |
črna, črna in bež, temnorjava, svetlorjava |
Teža: |
od 7,5 do 14 kg |
Višina: |
samci: 37- 47 cm, samice: 35-45 cm |
Življenjska doba: |
od 12 do 16 let |
Kužki jazbečarja
Jazbečarji so inteligentni, pametni, a svojeglavi. Kužki jazbečarja potrebujejo doslednega lastnika in ustrezno dresuro. Jazbečarji so radi samostojni, zato bodite potrpežljivi, še posebej na začetku treninga. Psi te pasme se hitro učijo in se z lahkoto prilagajajo na nova pravila. Svojega jazbečarja morate socializirati čim prej, da se bo naučil pravilnega vedenja do drugih živali in ljudi. Jazbečarji imajo močan lovski nagon, zato je njihovo navezovanje stikov z manjšimi živalmi, ki so bile sicer njihov plen, dokaj težavno. V prvih letih njihovega življenja kužki hitro rastejo, zato svojemu kužku zagotovite zdravo prehrano za njegov ustrezen razvoj.
Prehrana jazbečarjev
Jazbečarji imajo velik apetit, zato se lahko hitro zredijo, če ne pazite na njihovo prehrano. Za svojega kužka izberite uravnoteženo in celovito prehrano z ustrezno energijsko vsebnostjo in hranili. Svojega jazbečarja ne hranite preveč, ampak zgolj med obroki. Neomejen dostop do hrane ni primeren za pse z velikim apetitom, saj bi lahko jedli ves dan. Bodite pozorni na prigrizke, ki jih dajete svojemu jazbečarju. Izberite priboljške s čistimi in preprostimi sestavinami, po možnosti naravnega izvora. Pri izbiri hrane za svojega jazbečarja upoštevajte njegovo velikost in starost. Vrsto prehrane določa tudi raven aktivnosti vašega psa.
SENSITIVE OCEAN CARE MII | Hipoalergena suha hrana za pse malih pasem
Opis
Ti vpadljivi psi s kratkimi nogami in dolgim trupom so trmasti in neodvisni. Jazbečarji znajo uporabljati svojo inteligenco, da dobijo, kar želijo, zato potrebujejo doslednega lastnika in ustrezno dresuro.
Izvor
V preteklosti so bili jazbečarji vedno spremljevalci premožnih in plemstva. Eden od slavnih lastnikov jazbečarjev je bil Napoleon Bonaparte, ki se je rad slikal skupaj z njimi. Jazbečarji so bili sprva lovski psi, a so sčasoma postali spremljevalni in družabni psi. Nemški cesar Viljem II. je svojemu najljubšemu jazbečarju dal celo postaviti spomenik in tudi britanska kraljica Elizabeta II. ima lasten program vzreje, v okviru katerega jazbečarje parijo z valižanskimi ovčarji. Številni umetniki so imeli jazbečarje za svoje družabnike. Pablo Picasso se je rad fotografiral s svojim jazbečarjem in Andy Warhol je podobe svojih psov dodajal številnim svojim umetninam.
Videz
Psi te pasme izstopajo zaradi posebne oblike svojega telesa. Imajo kratke noge in podaljšan trup. Kljub svojim krajšim okončinam so dokaj okretni in hitri. Imajo trikotne glave z velikimi, povešenimi ušesi. Ljubitelji psov te pasme so očarani nad njihovimi globokimi in pametnimi očmi, ki jih znajo uporabljati v svojo korist.
Vedenje
Čeprav so jazbečarji samostojna pasma psov, to ne pomeni, da ne uživajo v družbi svojih lastnikov. Psi te pasme se radi družijo z družinskimi člani svojih lastnikov in so najraje v središču pozornosti. Jazbečarji niso tipični psi za v naročje, radi so aktivni in potrebujejo vsakdanjo vadbo, sicer lahko pri njih pride do uničevalnega vedenja. Telesna aktivnost lahko tudi pomaga pri ohranjanju ustrezne fizične kondicije in optimalne telesne teže vašega psa. Jazbečarji ne prenašajo dolgočasja, zato jim ponudite zabavne dejavnosti in igračke.
Zahteve
Zaradi svojega izredno dolgega trupa so jazbečarji nagnjeni k težavam s hrbtenico, še posebej k ukleščenju diska (IVDD). Tveganje za poškodbe lahko poveča debelost, skakanje ali intenzivna vadba, kar vse dodatno obremenjuje vretenca. Ohranjanje optimalne telesne teže in aktivnost sta najpomembnejša dejavnika za zdravje vašega jazbečarja. Tveganje za poškodbo se lahko še dodatno poveča, če mora vaš pes stalno hoditi po stopnicah. Če živite v višjem nadstropju, zato raje nesite svojega jazbečarja po stopnicah.
Vsakdanja nega
Jazbečarji ne potrebujejo zapletene nege. Potrebujete le gumijasto rokavico, da z njih zdrgnete izpadle dlake. Po kopeli temeljito posušite ušesa svojega psa – vlažen ušesni kanal predstavlja idealno okolje za razvoj bakterij, ki lahko povzročijo vnetja.