Igranje in učenje s kužkom
Kužek
Igra ima pomembno vlogo v kužkovem telesnem in umskem razvoju. Z igro kužki razvijajo svoje motorične spretnosti in se učijo socialnih veščin. To je odličen način, da bolje spoznate svojega kužka, okrepite svojo vez z njim in ga naučite ustreznega vedenja. Vsak dan namenite nekaj svojega časa igri s svojim kužkom in ga naučite nekaj osnovnih stvari. Potrpežljivost in doslednost sta ključni pri urjenju vašega kužka. Ne pozabite ga pohvaliti in nagraditi za vsak pravilen odziv na urjenje in vsako situacijo, na katero lahko naleti. Svojega kužka začnite poučevati že prvi dan, ko pride k vam.
Osnovni ukazi
Vaš kužek mora upoštevati določene meje – kaj je dopuščeno in kaj ni. V ta namen ga morate naučiti ukazov, ki bodo olajšali sporazumevanje. Urjenje je tudi odločna priložnost za okrepitev povezanosti med vami in vašim psom. Kužki imajo veliko energije in se običajno ne morejo osredotočiti na eno stvar za daljši čas. Vadba s kužkom mora biti kratka, dolga nekaj minut, v enem dnevu pa jih je lahko več. Priporočljivo je, da svoje kužka začnete učiti ukaze med tretjim in petim mesecem starosti.
Temeljno urjenje
Vsak dan si vzemite nekaj časa za urjenje svojega kužka. Potrpežljivost in doslednost sta temelja za poučevanje vašega kužka. Vedno pohvalite in nagradite svojega kužka po pravilni izvedbi ukazov ali za primerno vedenje. Priboljški so pomembna spodbuda za kužke pri učenju. Svojega kužka začnite poučevati takoj, ko ga pripeljete domov. Kako izuriti svojega psa na hiter in prijeten način?
Klicanje kužka
Urjenje svojega kužka začnite z odzivanjem na njegovo ime. Pokličite ga po imenu ter ga nagradite s priboljškom ali ga pobožajte, vsakih ko se odzove in se vam približa. Ko vaš kužek obvlada odzivanje na svoje ime, lahko začneta z učenjem najpomembnejšega ukaza oz. pozivanja. To je lahko ukaz »K meni!«. Pozivanje je pomemben element varnosti vašega kužka. Na ta način se bo vaš pes izognil nevarnostim, kar mu lahko reši življenje, npr. na sprehodu brez povodca. Poziv povežite s čim prijetnim – pes se bo tega naučil veliko hitreje, če bo ukaz povezal s priboljškom, ki ga bo dobil, če bo prišel k vam.
Privajanje na okolje
Socializacija kužkov je zelo pomemben del njihovega razvoja, saj preprečuje situacije, v katerih je pes agresiven ali plašen. Najprimernejši čas za začetek socializacije vašega kužka je pri starosti treh mesecev. V tem procesu se mora pes seznaniti z drugimi ljudmi, kraji in živalmi. Odličen način za socializacijo vašega kužka je, da ga vedno peljete s seboj. Tako bo hitro razvil svoja čutila, spoznal vse dražljaje in se naučil ustreznega odnosa do ljudi, živali in okolja.
"Ne" ali "Fuj!"
Naučite svojega psa, kaj ne sme storiti ob ukazih »Ne!« ali »Fuj!«. Ti ukazi ga bodo naučili, da preneha delati to, kar ni zaželeno ali je škodljivo zanj ali vas. Priporočljivo je tudi, da psa zamotite, če želite preprečiti njegovo neprimerno vedenje. Vedno nagradite svojega psa, če se pravilno odzove na ukaz.
"Sedi!"
Eden najosnovnejših in najkoristnejših ukazov za vašega kužka je »Sedi!«. Kako naučiti psa, da se usede? Vzemite priboljšek v roko in pritegnite pozornost svojega psa. Počasi dvignite svojo roko s priboljškom nad pasjo glavo, da bo moral pogledati navzgor. S tem se bo njegovo težišče premaknilo na zadnje noge in usedel se bo. Če to dejansko stori, ga nagradite s priboljškom in pobožajte. A ne vznemirjajte se, če se vaš pes ne usede takoj. Nekajkrat ponovite to vajo in ko se vaš pes večkrat usede, dodajte vaji ukaz »Sedi!«, preden dvignete roko nad njegovo glavo.
"Leži!"
Ko vaš pes obvlada ukaz »Sedi!«, lahko nadaljujete z ukazom »Lezi!«. Kako naučiti psa, da se uleže? Za uspešnejše učenje boste potrebovali priboljšek, ki bo vašega psa spodbudil k sledenju ukazom. Začnete lahko tako, da svojemu psu ukažete »Sedi!«. Ko je pes v sedečem položaju, mu pokažite priboljšek v svoji roki in ga približujte tlom, obenem pa psu ukažite »Lezi!«. Če se vaš pes uleže na tla, ga pohvalite in mu za nagrado privoščite slasten priboljšek.
"Čakaj!"
Ko vaš pes že obvlada ukaza »Ne!« ali »Fuj!«, lahko nadaljujete z učenjem ukaza »Čakaj!«. Ukažite psu »Sedi!« in namesto, da bi ga nagradili, mu pokažite odprto dlan ter tej kretnji dodajte ukaz »Čakaj!«. Če kužek ostane na mestu, mu dajte nagrado in ga pohvalite. Če se začne dvigati, mu ukažite »Ne!« ali »Fuj!« in ga ne nagradite, če se dvigne.
Nadgrajevanje ukazov
Če vaš pes miruje, počasi podaljšujte čas, ko mora ostati na miru. Stopite nazaj in se vrnite nazaj na isto mesto, še vedno z odprto dlanjo. Če pes še vedno pridno sedi, mu dajte nagrado. Sčasoma se odmaknite dlje stran od njega in v različne smeri. Na tej stopnji mora vaš pes razumeti, da vaše gibanje ne pomeni, da se lahko tudi on premakne. Če pes še vedno pridno sedi, ga nagradite s priboljškom.
V zadnjem delu vaje morate svojega kužka naučiti, da mora tudi v primeru, če se oddaljite za več kot nekaj korakov stran od njega, še vedno mirovati. Če to uspe in pes tiho sedi in pričakuje nagrado, ga pohvalite in mu dajte priboljšek.
Bravo | Priboljški za pse
Privajanje na dotike
Med tretjim in dvanajstim mesecem starosti morate vašega kužka začetki učiti privajanja na dotike. Začnite tako, da le govorite z njim, da se navadi na vašo bližino. Kmalu bo kužek sam začel iskati vašo bližino, kar je točno to, kar želite. Zelo pomembno je, da vam kužek popolnoma zaupa in da se v vaši bližini počuti varno. Navadite ga na občutek varnosti, ko ga držite, kar vam bo pomagalo pri mnogih situacijah v življenju vašega kužka. Pregledi pri veterinarju, prirezovanje krempljev in preverjanja ušes bodo potekala veliko lažje, če svojemu psu lahko pomagate, da ostane miren.
Navajanje na čistočo
Ena od stvari, na katere se mora vaš kužek navaditi je čistoča. Kužki še nimajo popolnega nadzora nad svojimi fiziološkimi potrebami. Običajno morajo opraviti potrebo, ko se zbudijo, po jedi ali naporni igri. Z opazovanjem svojega kužka boste lahko prepoznali znake, ki vam jih daje. Kužki cvilijo in tavajo naokrog in iščejo primerno mesto za opravljanje potrebe. Takoj, ko opazite takšno vedenje, premaknite kužka na določeno mesto. Če se kužek olajša na ustreznem mestu, ga takoj nagradite s priboljškom. Kadar koli opazite znake, da mora vaš kužek spet opraviti potrebo, ga odpeljite na isti kraj. To vašemu kužku olajša razumevanje tega, kje mora opravljati potrebo.
Ko vaš kužek obvlada to stopnjo, ga je potrebno naučiti, da potrebo opravlja na prostem. Na začetku ga boste morali pogosto peljati ven, a sčasoma si bodo sprehodi sledili le ob določenem času in vaš kužek se bo naučil določene stvari opravljati ob določenem času. Ne pozabite vedno nagraditi svojega kužka, če potrebo opravi na prostem. Če tega ne stori oz. če se olajša kar pri vas doma, ga ne oštevajte, ampak temeljito očistite in razkužite tisto mesto. Ko pride čas, svojega kužka odpeljite na nov načrtovan sprehod. Kužki se čistoče običajno navadijo med četrtim in šestim mesecem starosti.
Privajanje na povodec
Že od vsega začetka učite svojega kužka, da mora nositi ovratnico in povodec. Prvo vajo za nošnjo ovratnice lahko opravite doma, kjer se bo vaš kužek veliko lažje osredotočil. Na sprehodu je veliko motenj, ki jih bo vaš kužek želel ovohati, raziskati in se jih dotakniti. Bodite potrpežljivi in pripravite se na številne premore, ko vaš pes raziskuje nekaj zanimivega. S seboj vzemite nekaj priboljškov, ki jih lahko uporabite, da zamotite svojega kužka in nagradite njegovo vedenje. Tudi, če vaš pes porabi veliko časa v vašem vrtu ali na dvorišču, ne smete izpustiti vsakdanjih sprehodov. Vsak pes, ne glede na to, ali je velik ali majhen, potrebuje tri sprehode na dan.